גינה מותאמת לשעות הערב

קטגוריה: עיצוב גינות

התמונה המלווה את המאמר בחסות ערוגות הבושם

 

"בלילות הקיץ החמים שום דבר אינו קורה..." האמנם? במדינתנו, לעתים נדמה כי לילות הקיץ הם הזמן היחידי בקיץ שבו מתאפשר לנו בכל זאת לשבת בנינוחות בגינה הפרטית שלנו וליהנות ממעט הקלה בעומס החום וממשב רוח שיזכיר לנו שיש גם עונות אחרות באופק...

 
לילה, קיץ, יצאתם לנשום מעט בגינה שלכם, באוויר הפתוח, להתאוורר מדחיסות המזגן הפועל ללא הרף – הדבר האחרון שאתם עושים לפני שיצאתם לגינה ואחרי שהכנתם לעצמכם כוס קפה, בירה, או כל דבר אחר – הוא ללחוץ על המפסק האחראי על התאורה בגינה. הופ, ויהי אור. האם יש לכם מנורה מרכזית אחת שמאירה את המרפסת או את הדק בלבד, או שגינתכם זרועה בגופי תאורה המותאמים לאופי הצמחייה ויוצרים ביחד מראה ואווירה שלמים, או שמא לחצתם על המפסק ונזכרתם שאינו מחובר לדבר?...


כאשר חושבים על עיצוב גינה, כדאי מאוד לזכור את כל ההיבטים הנלווים לכך כדי ליצור אזור מחייה המאפשר לכם שימוש בכל שעות היום והלילה; בדיוק כפי שלא תותירו את גינתכם ללא פינות מוצלות או ללא ריהוט גינה מותאם, גם תאורת גינה היא חלק מן המכלול השלם.
בתחום הזה אפשר להשקיע בתאורה שתאיר כל אחת ואחת מן הפינות, תאיר את העצים ואת השיחים היפים, ותיצור משחקים של אור וצל; אפשר גם להתמקד בתאורה מינימליסטית יותר ולהאיר אזורי ישיבה מרכזיים בלבד, ולצדה להציב כמה גופי תאורה שיוסיפו נופך נעים ואווירה מזמינה. כך או כך, מומלץ לחשוב על כך עוד בעת העיצוב הראשוני של הגינה כולה, ולהתייחס לתאורה כחלק אינטגרלי מן העניין, כך שתיווצר תמונה שלמה.


בתחום תאורת הגינה קיימות כמה שיטות מרכזיות ליצירת אזורים מוארים: הראשונה, היא אור נקודתי העושה שימוש בזרקורים המופנים אל עבר עצים או אזורים נאים אחרים. סוג זה של תאורה בדרך כלל מותקן מלמטה-למעלה – כאשר הוא טמון תחת הצמח או בתוך האדמה, ומשם הוא מאיר את הצמח. השנייה היא אור מתפשט ומפוזר יותר, שנהוג לשלבו באזורים של ערוגות או שיחים נמוכים יותר. סוג זה בדרך כלל מותקן "מלמעלה-למטה" – מעל השיחים או הפרחים הנמוכים. שיטות נוספות מתייחסות לאופן פיזורו של האור מגופי התאורה, וביניהן נמצאות גם שיטת ה"הצפה" – שבה גוף התאורה ממוקם כאשר הוא מופנה אל עבר קיר, וכך יוצר הצפה של אור ושימוש בצללים; תאורת רקע, שבה מקור האור נמצא בחלל ומפיץ את האור לכל עבר; ותאורת גן צמודה – שהיא גופי תאורה שמתקינים כאשר הם צמודים לקיר.


כדי להבין מה הם סוגי התאורה המתאימים ביותר לגינתכם, מומלץ מאוד להיעזר באדריכל נוף או אפילו במעצב תאורה, שהוא איש מקצוע המתמחה בתחום ולבטח יוכל לחשוב על היבטים שאתם לא העליתם על דעתכם; אדם כזה יוכל להעריך בצורה המיטבית את אפשרויות התאורה הנכונות ביותר לגינה שלכם, בהתאם לצמחים שאתם מבקשים לשלב בה, לפינות הישיבה המיועדות להיות בה, ובהתאם לצרכים האישיים שלכם. וכמובן – בהתאם לתקציב העומד לרשותכם.


כיום, קיימים גם גופי תאורה סולריים ונורות הבנויות באמצעות בטכנולוגיות חסכוניות אחרות וכדאי לחשוב עליהם בעת העיצוב, ולוודא כי הן מותאמות לאקלים שבו שוכנת גינתכם. בכל מקרה – ללילות הקיץ או לימות החורף, ולכל מה שביניהם – בהחלט לא כדאי לוותר על ההיבט הזה, פשוט משום שויתור עליו משמעותו היא ויתור על כמחצית זמן השהות העומד לרשותכם בגינה. תאורת גינה תאפשר לכם לצאת אליה בכל שעה של היום ושל הלילה, באופן בטיחותי, נעים, מזמין, ולחוות את האווירה המותאמת לכם ביותר מתוך הדגשה של נתוניה הטבעיים של גינתכם.
 

תגיות: עיצוב גינות נוי עיצוב גינה עיצוב נוף אדריכלות נוף
מאמרים נוספים:
דשא סינטטי לגינה
התקנת דקים
טיפול בדקים
סוגים ויתרונות הדק הסינטטי לגינה