דקים לגינה בהתקנה נסתרת או התקנה רגילה

קטגוריה: דקים לגינה

התמונה המלווה את המאמר בחסות כרמל דקים

 

דקים אמנם ניתנים להתקנה כיום על כל משטח, אך חשוב לדעת כי קיימות שתי צורות שונות של שלב ההתקנה הסופי של הדקים, ולהכיר אותן כדי לבחור ביניהן. הראשונה היא ההתקנה הרגילה, והשנייה – התקנה נסתרת או סמויה.


בסיס ההתקנה זהה בשתי הצורות, ובו משטחים ראשית את הקרקע הנבחרת ומפלסים אותה, ואחר כך בונים תשתית עשויה קורות עץ או מתכת; נציין כי בעיקר כאשר מתכננים התקנה רגילה – מומלץ להשתמש בעץ אורן לבניית התשתית, שכן הוא צפוף יותר ועל כן מאפשר תפיסה טובה יותר של הברגים. בכל מקרה, אם משתמשים בקורות עץ לצורך בניית התשתית, רצוי לוודא כי הן מחוטאות ומוקצעות כדי לשמור עליהן מפני חדירה של מים שיגרמו לריקבון, ומפני פגיעה של מזיקים כגון חרקים ופטריות.


לאחר מכן מניחים את קורות הדק, אך יש לבחור מראש – בתחילת התהליך – האם אתם מעוניינים בהתקנה רגילה או בהתקנה נסתרת, משום שבהתאם לכך אף בוחרים את הקורות המיועדות לדק ומתכננים אותן. הדבר נכון בעיקר כאשר מדובר בהתקנה נסתרת.


בהתקנה רגילה מכינים מראש את החורים המיועדים לברגים – הן בקורות התשתית והן בקורות הדק, וזאת כדי לא "לפצוע" את העץ בעת החיבור עצמו. דבר חשוב נוסף הוא להשתמש בברגים המיועדים לדק, כגון ברגים מוזהבים בעלי ראש כוכב. הברגים הייעודיים הם גמישים יותר, ובאופן הזה אינם נשברים לאורך זמן מתנועתן הטבעית של קורות הדק המתכווצות ומתרחבות (דבר המתרחש באופן שאינו נראה לעין). בנוסף, מובן שיש לוודא כי נקודות הקידוח מיושרו בקו אחד זו עם זו. בשיטת החיבור הרגילה נשתמש בשני ברגים לכל קורה כדי להבטיח יציבות, ומומלץ להבריגם רק עד לגובה הקורות עצמן ולא עמוק יותר – כדי ליצור מראה אחיד ושטוח.


בשיטת ההתקנה הנסתרת קיימות כיום כמה טכניקות ייעודיות; תוצאותיה של השימוש בשיטה זו הן כי החיבורים אינם נראים לעין, אלא שיש לדעת כי בכל מקרה מדובר בהתקנה יקרה יותר לעומת ההתקנה הרגילה באמצעות ברגים.


סוג ראשון של התקנה נסתרת הוא חיבור באמצעות ברגים, וכיסויים באמצעות פקקים מיוחדים דמויי עץ. בשיטה השנייה, משתמשים בקורות עץ המגיעות מחורצות ומוכנות להתקנה באמצעות אלמנטים – מחברים מיוחדים המיועדים לכך, ומחברים אותן ישירות אל תשתית הדק.


באשר לשיטה זו חשוב לציין ראשית כי היא דורשת מיומנות והיכרות עמה, ועל כן כדאי מאוד לבחור בבעל מקצוע בעל ניסיון מוכח בהתקנה מסוג זה. על אף עלותה הגבוהה יותר של שיטה זו, השימוש בה גובר בארץ בשנים האחרונות ובהתאם – אף מתרבים בעלי המקצוע המומחים בהתקנה מסוג זה. שנית, קיימים כיום בשוק סוגים שונים של מחברים, עשויים חומרים מיוחדים המגבירים את העמידות ואת הכוח של המחבר, וכן קיימים סוגי מחברים המיועדים במיוחד לסוגי העץ השונים – הטבעי והסינטטי – ומותאמים לתכונותיו הספציפיות של כל סוג.


לכל שיטה היתרונות והחסרונות שלה כאשר החיסרון הבולט של שיטת ההתקנה הרגילה הוא החיסרון האסתטי – הברגים נראים לעין ופוגמים באחידותו של הדק. החיסרון של שיטת ההתקנה הסמויה הוא, כאמור, עלותה הגבוהה יותר. בכל סוג של התקנה שבו תבחרו, נציין כי חשוב להקפיד על מרווחים של 3-4 מ"מ בין הקורות, שכן עץ הוא חומר טבעי ועל כן הוא מתרחב ומתכווץ בהתאם לתנאי הסביבה. דעו כי במקרה שלא יושאר רווח, סביר להניח כי הקורות יתעוותו לאורך זמן.
 

תגיות: דק סינטטי לגינה
מאמרים נוספים:
סוגים ויתרונות הדק הסינטטי לגינה
ריהוט גן אלגנטי
תאורת גן - טיפים וסוגי נורות
ריהוט גן וחשיבותו הייחודית