התקנת דקים

קטגוריה: דקים לגינה

התמונה המלווה את המאמר בחסות אלפרסקו דקים

 

בין אם אתם מבקשים להתקין דק עץ בכוחות עצמכם, ובין אם בסופה של קריאה תחליטו להזמין מתקין מקצועי – כדאי שתדעו מהם השלבים הכרוכים בהתקנת דק, ומהן הנקודות שאליהן יש לשים לב בתהליך זה.


כיום, ניתן להתקין דק על כל סוג של משטח, ובכל צורה. ראשית, מיישרים ומפלסים אותו, ולאחר מכן בונים את התשתית שעליה יונח הדק; ניתן להניח ולהרכיב אותו על משטח בטון או על קורות עץ או מתכת, ובכל מקרה – אסור לקורות הדק לגעת באדמה. את הקורות ניתן להניח בצורה מיוחדת או לקבע, והדבר נעשה בהתאם למשטח (כאשר יש סיכון שהקיבוע יפגע בתשתיות למשל, משתמשים בהנחה). ניתן לחבר אותן באמצעות חיבור ברגים (קיבוע), או באמצעות חיבורים נסתרים מיוחדים.


כאשר בוחרים את העץ המבוקש – כדאי לדעת שיש הבדל במחירים בין סוגי העצים, ואף בין תכונותיהם; הנפוץ והזמין ביותר הוא עץ אורן והוא אף זול יותר ביחס לסוגי העץ האחרים, אלא שהוא רך יותר ולכן עמיד פחות לאורך זמן ביחס לסוגים כאיפאה, כעץ טיק, או כאירוקו. עם זאת, כיום עוברים כל סוגי העץ תהליכים לשימור ולחיזוק: האימפרגנציה הוא תהליך בסיסי שיש לוודא כי העץ שרכשתם עבר, והוא נועד למנוע משיכת מזיקים ואף למניעת ריקבון. תהליכים נוספים שעוברים עצים המיועדים לדק הם למשל תהליך של חימום וקירור במשך מספר פעמים ובאופן מבוקר – כך שהעץ הופך יבש מאוד ועל כן עמיד יותר בפני מזיקים ובפני לחות ואף נוח יותר לספוג את חומרי ההגנה אשר יונחו עליו בהמשך. היבט נוסף המשפיע על המחיר הוא סוג החיתוך, רמת הייבוש, רוחבו ועוביו של העץ וכן אורכים שאינם סטנדרטיים. טיפ הנוגע לצבעי העץ – ככל שבוחרים בגוון כהה יותר, הצבע המקורי יישמר לאורך זמן רב יותר לעומת צבעים בהירים שנוטים לדהות ולהיעלם מהר יחסית.


הגובה המקובל לתכנון הדק הוא גובה שאינו זהה בדיוק למפלס הגינה, אלא מעט מעליו או תחתיו כדי ליצור מדרגה – באופן המאפשר ניקוז של מים. לאחר סיום ההתקנה יש למרוח את העץ בשמן ייעודי ובעל מקדם הגנה UV. המשך הטיפול והתחזוקה מתבצעים אחת לחצי שנה או לשנה, ובהתאם לסוג העץ.
נקודות נוספות שכדאי לחשוב עליהן מבעוד מועד הן שביל הגישה לדק, ובהתאם למיקומו – האם דרושה לו הצללה או שלא. יש להביא בחשבון כי ככל שהעץ חשוף יותר לשמש ולגשם – הבלאי שלו יהיה גדול יותר, ותידרשו לטיפול רב יותר לאורך השנים.


כמובן שתוכלו לבחור במתקין שיעשה בעבורכם את כל הבירורים ויציע הצעת מחיר שלמה שכוללת את מחיר העץ, את ההתקנה ואת הטיפול שלאחריה; במקרה כזה מומלץ לדבר עם אנשים שעבדו עם אותו אדם או עם אותה חברה, לערוך סקר שוק ולבחור את ההצעה האיכותית והמשתלמת ביותר בעבורכם, ובכל מקרה – לדעת בעצמכם מה הם המרכיבים הכלולים בעבודה מסוג זה. שימו לב כי בהיקפים גדולים של עבודה נהוג לתת הנחה (לרוב החל מהיקפים שמעל 50 מ"ר, אך לא בהכרח).
 

 

 

תגיות: דק סינטטי לגינה
מאמרים נוספים:
גינה מותאמת לשעות הערב
טיפול בדקים
סוגים ויתרונות הדק הסינטטי לגינה
דקים לגינה בהתקנה נסתרת או התקנה רגילה