סוגים ויתרונות הדק הסינטטי לגינה

קטגוריה: דקים לגינה

התמונה המלווה את המאמר בחסות כרמל דקים לגינה.

 

אם אתם שוקלים את האפשרות להשתמש בקורות עץ סינטטי ליצירת הדק לגינתכם, מאמר זה יסייע בידכם להכיר מעט יותר את מהות החומר ואת היתרונות הגלומים בבחירה בדק הסינטטי;
כל סוגי קורות הדק הסינטטי הם לוחות העשויים חומרים המורכבים מתערובת המכילה אחוז מסוים של שבבי עץ וסיבי עץ, בשילוב עם חומרים פלסטיים שונים, חומרי מילוי, חומרים מחסמים ומעכבי ריקבון, חומרים נוגדי מזיקים, ועוד. כל אלה מעובדים יחדיו בתהליך של חימום ושל דחיסה, ומעוצבים בצורה של קורות עץ הדק (באמצעות יציקה לתבניות בדרך כלל).


בתהליכים אלה עושים שימוש בידע ובטכנולוגיות מתחומי ההנדסה הכימית והנדסת חומרים מתקדמים, ובאופן זה, הללו הופכים את קורות הדק הסינטטי לעמידות בהרבה לעומת עץ רגיל; משמעות הדבר היא כי מעבר לחומרים מעכבי הריקבון ונוגדי המזיקים המוספים לחומרי קורות הדק הסינטטי, הן אף חסינות בפני התעוותות – התרחבות והתכווצות בזמן שינויי מזג אוויר, כמו גם מפני בלאי, שריטות, וכדומה. 


שני סוגים עיקריים מוכרים כיום בעולם הדק הסינטטי – הראשון הוא הסוג ה"מלא" והשני הוא הסוג ה"חלול". הדקים המלאים מיובאים לארץ בעיקר מארצות הברית, הם כבדים יותר ואף יקרים יותר לעומת הדקים החלולים; האחרונים מיוצרים בעיקר בהולנד, בגרמניה ובסין והם נחשבים לעמידים פחות מהדקים המלאים וזאת משום שבקיץ הישראלי נוצר תחתם חום גבוה והוא גורם לעיוות ולשקיעה של הלוחות החלולים – ולפיכך לצורך בהחלפתם לעתים קרובות יחסית.


יתרונות נוספים של דק סינטטי הם בטיחות בפני שריפות; החומרים המוספים לחומר בתהליך היצירה והעיבוד שלו כוללים גם חומרים חוסמי אש, כך שבמקרה של שריפה – הקורות אמנם יימסו או יתעוותו, אך לא יתלקחו ויהפכו למוקד אש עצמאי. מראה הדקים הסינטטיים – אחידותם והאפשרות להשיגם במגוון רחב של צבעים וגוונים אף הוא עומד לזכות השימוש בהם, וכמובן – העובדה כי אינם זקוקים כלל לתחזוקה, וזאת בניגוד לדק עץ טבעי – שזקוק לתחזוקה מלאה הכוללת ליטוש ושימון אחת לחצי שנה או לשנה. דקים סינטטיים דורשים אך ורק ניקיון קבוע באמצעות חומרים המיועדים לכך או באמצעות מים וסבון בלבד.


יתרונות נוספים הם האפשרות להתקין את הדק הסינטטי בקרבת מקורות מים כבריכות נוי, בריכות שחייה, אגמים ונחלים – וזאת לאור עמידותם כאמור. בנוסף, אסור לשכוח את העובדה כי דק סינטטי הוא ידידותי לסביבה, הן בשל העובדה שהוא עשוי חומרים ממוחזרים, הן בשל העובדה שהוא מונע כריתה של עצים נוספים בעולם וכך שומר על האקולוגיה של כדור הארץ, והן בשל העובדה כי קורות הדק הסינטטי עצמן ניתנות למחזור בתום השימוש בהן לאחר שנים רבות, עם התבלותן והחלפתן. כתוצאה מכל אלה, דקים סינטטיים אף זוכים לקבל אחריות ארוכת שנים במיוחד מהיצרנים, וזאת בניגוד גמור לדק טבעי – שמעצם היותו חומר אורגני, הוא מתבלה ומתכלה – גם כאשר מתחזקים אותו ושומרים עליו.


אם כן, נדמה כי ביחס לחסרונותיו – שכוללים עלות גבוה יותר מזו של עץ טבעי, מראה שלעולם לא יהיה טבעי לגמרי, והצורך בשכירת שירותיו של מתקין מקצועי (לא מומלץ להתקין דק סינטטי באופן עצמאי) – יתרונותיו גדולים מאוד, ולאורך זמן דומה כי הבחירה וההשקעה בדק מסוג זה היא בהחלט משתלמת.
 

תגיות: דק סינטטי לגינה
מאמרים נוספים:
טיפול בדקים
דקים לגינה בהתקנה נסתרת או התקנה רגילה
ריהוט גן אלגנטי
תאורת גן - טיפים וסוגי נורות