עיצוב גינות - התאמה לחורף הישראלי

קטגוריה: עיצוב גינות תאורת גן

מה הם הדברים שיש לדאוג להם בגינה בטרם תחילת העונה הגשומה? מה נעשה עם תאורת הגינה שלנו בזמן החורף ואיך נכין את הקרקע לקראתו? מה הם הדגשים ומה הם הטיפים החשובים? במאמר זה נתייחס לכמה מהם;


בשלב הראשון, לקראת החורף, ועוד בזמן הסתיו וטרם תחילת הגשמים, כדאי מאוד לדאוג לפנות את החצר משרידי גרוטאות או חפצים שנמצאים בה ואינם שייכים אליה, וכן מחפצים שונים שדווקא כן שייכים אליה אך עלולים להתעופף ולגרום לנזק ברוחות חזקות, או להינזק בעצמם בעת הגשמים. למשל, את כל כלי העבודה המיועדים לגינה וכן את ריהוט הגן שאינו מותאם לכך, יש לאחסן במקומות מוגנים מגשם ומרוחות. בנוסף, מומלץ מאוד לבדוק את מצבם של המרזבים ולפנות אותם משיירי עלים, ענפים וכדומה, שהצטברו בהם במהלך הקיץ, כמו גם לוודא שאינם מכילים קינים של ציפורים. באופן הזה אנחנו מוודאים שכל פתחי הניקוז הקיימים בחצר פעילים ונקיים, ומוכנים למלא את ייעודם בעת החורף. יש לוודא כי מערכת הניקוז כולה פועלת היטב, מתפקדת ותקינה, ושהיא אכן פתוחה לכל אורכה.


עוד בעניין הניקוז – כדי לנצל היטב את כמויות המים הנצברות מן הגשם, כדאי מאוד לנתב את המרזבים כך שזרימת המים תתבצע מתוכם היישר לתוך הגינה. אפשרויות יעילות נוספות הן לנתב את זרימתם דווקא לשטחים שבהם האדמה חשופה, שאז המים יוכלו לחדור אל הקרקע ללא הפרעה ולהיצבר בה כמי תהום להמשך השנה, וכן ניתן לחפור בור מיוחד לאגירת המים ולהעשרת מי התהום. 


באשר לתאורת הגן – לקראת החורף יש לדאוג שכל גופי התאורה מחוזקים ומוצבים יציבים במקומם, באופן המאפשר להם להישאר שמישים ופעילים גם בעת רוחות חזקות או גשמים. נוסף על כך, יש לוודא שכל גופי התאורה אכן אטומים כפי שהם אמורים להיות, וזאת כדי למנוע חדירה של מי גשם, שעלולים לקלקל את המנורה ולעתים אף לגרום לקצר. כדאי גם לבדוק שכל הנורות אכן תקינות עדיין, ולהחליף את הדרושות החלפה – בטרם תחילת הגשמים והרטיבות.


את הקרקע יש לדשן בזמן הסתיו, רצוי בדשן אורגני שהוא בעל עמידות רבה יותר; באופן זה, הצמחים יזכו לחיזוק לקראת החורף והקור, ויעמדו טוב יותר בתנאי מזג האוויר הקשים. נוסף על כך, דישון בעת הזו מסייע להתאוששות הצמחים מן הקור בתום החורף ולקראת בוא האביב, והוא אף מאפשר לקרקע לספוג בצורה יעילה ואיכותית יותר את מי הגשמים הניתכים עליה בעת החורף.
את הצמחים בגינה יש להחליף בצמחים חד-שנתיים, או בפקעות – המסתייעות לצמיחתן בכמויות גדולות של מים. באם הצמחים בגינתכם הם צמחים רב-שנתיים אין צורך להחליפם, אך בהחלט אפשר להעשיר את הגינה בסוגי הצמחים האמורים לקראת החורף.
ולבסוף, מי שמבקש להימנע ככל האפשר מעישוב במהלך החורף, יוכל לטפל בגינה באמצעות חומרים שונים המיועדים למניעת נביטה. כיום קיים מגוון סוגי חומרים כאלה – חלקים לריסוס, וחלקם להנחה על גבי הקרקע. ניתן לעשות זאת גם לאחר תחילת הנביטה, כאשר העשבים עדיין נמוכים יחסית.


ומה עם הדשא? לרוב, קר לו מדי בעת החורף והוא מאבד מצבעו ומאיכותו; כדי להימנע מקלקול מראה הגינה בעת החורף, ניתן להעשיר את הדשא בדשא עונתי המותאם לעונה זו, וכמובן – אפשר גם להחליט שזו העת להניח בגינתכם דשא סינטטי, המתאים לכל עונות השנה ואינו מאבד מיופיו, וזאת מלבד יתרונותיו הרבים האחרים, שאליהם התייחסנו במאמרים נוספים.
 

תגיות: תכנון גינה עיצוב גינה אדריכלות נוף תאורת חוץ
מאמרים נוספים:
מה בין עיצוב וריהוט פנים לעיצוב וריהוט גן
ההבדל בין דק טבעי לבין דק סינטטי
ריהוט גן מפלסטיק ההשקעה המשתלמת
דק לגינה