עיצוב גינות חורף

קטגוריה: עיצוב גינות

מאחר שבישראל חם כל כך בחודשי הקיץ – בכל עונה חמה רבים מאתנו מוצאים שקשה להם לדמיין שהחורף עוד יגיע, ושעוד יהיה קר וגשום. אך כמו כל דבר אחר בחיים, הקיץ לבסוף חולף גם הוא, הסתיו מגיע אחריו, ולאחר מכן – החורף. השתלשלות העונות הטבעית והידועה-מראש הזו, מאפשרת גם לנו להיות עם אצבע על הדופק בכל הקשור לגינה ולעיצוב הגינה המותאמת לכל אחת מהן. באופן זה, כבר בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו, כדאי לחשוב על הגינה המותאמת לחורף – ולהתחיל להכין את הקרקע לקראתה, תרתי משמע.


עיצוב גינות חורף נעשה בעיקר באמצעות שימוש בצמחים חד-שנתיים, חד-עונתיים; צמחים אלה מתחילים את מחזור חייהם בעונת הסתיו, פורחים ומלבלבים בחורף ובאביב, ומסיימים את המחזור בקיץ. פרחי חורף יש לשתול בסתיו, כשכבר לא חם מדי, אך עוד לא קר ורטוב מדי. באופן זה הצמח מספיק להסתגל לקרקע ולהתחזק טרם תחילת הגשמים והחורף עצמו. לפרחים מסוג זה משתייכים זנים כסיגל אמנון ותמר, סיגל מקרין, ציפורני חתול תרבותיות, סלסלי כסף (מללנית ריחנית), לובליה, לוע הארי, ועוד.


בנוסף, בחורף אף מומלץ לשתול את מרביתם של זני העצים והשיחים, שכן הללו מתחזקים במהלכו ומספיקים להתפתח מתחת לפני הקרקע, דהיינו לחזק את שורשיהם לפני הצמיחה המתרחשת בהמשך מעגל עונות השנה. לא לחינם חג השתילות – טו' בשבט, מתקיים בחורף.
באשר לגינות ירק, מי שמחזיק חלקה בעלת ייעוד כזה בגינתו, ודאי יודע כי לכל ירק העונה שלו; על כן, יש להוציא מן הגינה את שאריות גידולי הקיץ, להכין את האדמה ולדשן אותה, ולשתול גידולי חורף. בין הירקות המותאמים לגידול בחורף נמצאים גם חסה, צנון וצנונית, סלק, סלרי, כרוב, קולרבי, תות שדה, וכל הירוקים – ארוגולה, רוקט, עירית, פטרוזיליה, שמיר, כוסברה, בצל ירוק וכדומה – שזקוקים למים בכמות גדולה. גידולי חורף נוספים הם אפונה, גזר, תפוחי אדמה, כרובית וברוקולי. עם זאת, זכרו כי ירקות בכל זאת זקוקים לשמש ישירה בחלק מהזמן, ועל כן יש לדאוג כי חלקת הגידול שלכם נמצאת במקום כזה בגינה. בהתאם, החורף הוא זמן מתאים לגיזום שיחים או עצים ש"יצאו מן הגבולות", וכעת מסתירים משמש חלקים בגינה שבהם נמצאים צמחים הזקוקים לה לצמיחתם.


בד בבד, מומלץ לנצל את תקופת החורף גם כדי לנקות את הגינה מעשבים ומעלים שהצטברו בה במהלך הסתיו. בנוסף, מאחר שזהו זמן שבו העצים חשופים באופן טבעי, זו ההזדמנות לוודא שאין עליהם עלים או ענפים חולים או מתים, ואם יש – לגזום, להוריד, ולנקות.
לסיכום, מי שמבקש לעצמו גינה פורחת ומלבלבת גם בחורף הקודר והמכונס, גינה שתשמח אותו בצאתו אליה להתאוורר ולהתרענן מן התנורים והמזגנים המחממים שבבית, או אפילו כזו שתאיר את עיניו רק מבעד לחלון – מומלץ לו להתכונן לזמן זה, ולהכין לקראתו את גינתו. השימוש בפרחים חד-עונתיים הוא הפתרון המנצח לזמן הקר יותר בשנה, והוא יצבע את האפור בחלונכם בשלל צבעים מרהיבים.
 

תגיות: תכנון גינה עיצוב גינה אדריכלות נוף
מאמרים נוספים:
איך נשמור על ריהוט הגן שלנו
רגע לפני שמתקינים דק לגינה
בחירת ריהוט גן מאלומיניום
דשא סינטטי לגינה