תאורת גן - טיפים וסוגי נורות

קטגוריה: תאורת גן

הקמת תאורת גן מוצלחת היא נדבך חשוב מאוד בעיצובה של כל גינה; כדאי מאוד להתחיל את החשיבה על התאורה עוד בשלב התכנון של הגינה, ולהקים לשם כך את התשתיות הנדרשות. במקביל, רצוי לחשוב על השימושים שאתם באופן אישי עומדים לעשות בגינה; למשל, אם אתם עומדים לארח בגינה מספר רב של אנשים באופן קבוע בכל שבוע – כדאי לשלב בה תאורה שוטפת וחזקה, כזו שתדמה לתאורת יום. עם זאת, אם גינתכם עומדת לשמש בעיקר אתכם ואת משפחתכם במהלך חיי היום-יום שלכם, בערב, לבילויים משפחתיים ולשעות הירגעות, אין כל הכרח להשקיע בתאורת גן חזקה השוטפת באור את הגינה, שכן סביר להניח שלא תרצו להשתמש בה. במקרים כאלה, רצוי להשקיע בתאורת גן רכה יותר, בתאורה שניתנת לתפעול בהפרדה בפינות המסוימות המצויות בה – כך שלא יהיה צורך להאיר את החצר כולה בעת ישיבה בפינה אחת שלה בלבד, למשל.

 
נקודות נוספות שמומלץ לשים לב אליהן בעת בניית הבית ותכנון תאורת הגינה, הן הקמת תשתית של תאורה עליונה דווקא, כזו שבאמצעותה ניתן להאיר את כל שטח החצר והבית בלחיצת כפתור; תאורת גן כזו מטרתה בעיקר בטיחותית ועל כן כדאי למקם את המפסק האחראי להפעלתה בחדר ההורים או בקרבתו. כך, בכל עת תוכלו להאיר את החצר כולה, ולשלוט במתרחש בה גם בשעות החשיכה.

 

סוגי נורות לתאורת גן


כיום קיימים סוגים שונים של נורות המיועדות לתאורת גן, כאשר לכל אחד מהם יתרונות ומאפיינים משלו. כאשר אתם בוחרים את הנורות לשילוב ולשימוש בגינתכם, כדאי לחשוב על משך הזמן הנדרש בכל שימוש בגופי התאורה, על תדירות השימוש בתאורה, ועל איכות האור שאתם מעדיפים או מעוניינים בה.


טיפ נוסף הקשור לבטיחות, למשל, הוא בחירה בנורות הלוגן, שהן נורות להט הנדלקות במהירות רבה יותר ביחס לנורות אחרות, ועל כן מאפשרות שליטה מרבית בתאורה ההיקפית בזמן אמת. נורות אלה הן בעלות גוון צהבהב וחם, ועל כן הן משדרות אווירה נעימה ורכה. עם זאת, הן בעלות צריכת חשמל גבוהה ביחס לסוגים נוספים הקיימים כיום בשוק, והן בעלות אורך חיים קצר יחסית. סוג נוסף הוא נורות לֵד (LED), שהן נורות אלקטרוניות חסכוניות בחשמל ובעלות אור רך ורחב. עלותן היחסית גבוהה יותר, אך הן בעלות אורך חיים גבוה וצריכת חשמל נמוכה. נורות פלואורסנט הן סוג אפשרי נוסף; הן בעלות גוון לבן ועל כן יוצרות אווירה קרה ומודרנית יותר, ולרוב הן משולבות בגופי תאורה גדולים יחסית ומשמשות לתאורת אזורים ושטחים רחבים יחסית בגינה, לתאורה עצים וכדומה.


אפשרות נוספת, ססגונית ונעימה, לשילוב בתאורת הגן היא תאורה סולארית, שבישראל היא אף מתבקשת מאליה; מדובר בפתרון חסכוני ואקולוגי, שמופיע כיום הן בצורת פנלים, והן בנורות דקורטיביות דמויות פרפרים, ציפורים ושלל חיות וצורות נוספות. נורות אלה נטענות מאליהן במהלך היום בשמש, ובשעות הערב והלילה מאירות באור נעים ורך במגוון צבעים. הדבר החשוב ביותר באשר לתאורה מסוג כזה הוא לדאוג שתהיה חשופה לאור השמש, ולכן יש להציב אותה במיקום שבו תקלוט שמש גם בימות החורף.
 

תגיות: תאורת חוץ
מאמרים נוספים:
ריהוט גן וחשיבותו הייחודית
על ריהוט גן מעץ
איך נבחר נדנדת עץ
טיפים לרכישת ריהוט גן או ריהוט מרפסת