תאורת גן סולארית

קטגוריה: תאורת גן

בשנים האחרונות הולכת ונפוצה בישראל, כמו גם בעולם כולו, מגמה הולכת וגוברת הפועלת מתוך תפישה יישומית אקולוגית – החודרת אל יותר ויותר תחומי חיים. באופן מתבקש, תחליפים ושיפורים ידידותיים לסביבה נכנסו זה מכבר גם לתחום תאורת הגן, וכיום הם נפוצים גם בישראל – שבה כידוע מרבה השמש לזרוח ולחמם במשך אחוז ניכר מימות השנה, ובכל העונות.


תאורת גן סולארית היא תאורה הבנויה על מנגנון המופעל באמצעות אור השמש – הוא האנרגיה הסולארית. תאורה מסוג זה בנויה על קליטת קרני השמש במהלך היום באמצעות משטח קולט מיוחד, עיבוד של האנרגיה הזו לאנרגיה חשמלית, הטענתה וצבירתה אל תוך סוללה, והפקה של אור באמצעות הסוללה, ובאמצעות נורות ייחודיות המשולבות במנגנון הזה.


כיום, תאורה סולארית לגינה מוצעת במגוון רחב מאוד של סוגים, של צורות, ושל עיצובים; ניתן למצוא אותה בעיצובים קלסיים של עמודי תאורה לגינה, בדמות נורות שולחן בגדלים שונים המוצבות בחצר או אפילו כתאורת קרקע תחתית. ניתן למצוא נורות סולאריות המעוצבות בדמות חיות שונות על גבי עמודים המאפשרים "שתילה" שלהם בין הצמחים והשיחים בגינה, נורות שניתן לתלות על העצים עצמם, ספוטים, עיצוב של כדורי בדולח, גמדים או דמויות נוספות לגינה שבהם משולבות הנורות הנטענות, ועוד ועוד. עמידותן של הנורות הסולאריות יכולה להגיע עד למאות אלפי שעות תאורה, והן מוצעות גם בשילוב של נורות לֵד (LED), בשילוב סוללות נטענות, עם פנלים סולאריים, ושלל פטנטים אחרים – שהולכים ומתפתחים כל העת. עם זאת, חשוב לציין כי האור המופץ מנורה כזו הוא אור רך ו"חלש" יחסית, ולכן הוא מתאים בעיקר כדי להאיר מקומות ספציפיים בגינה, מקרוב.


עלותה של תאורה כזו נע בין כמה עשרות שקלים לכמה מאות שקלים, בהתאם לסוג ולגודל גוף התאורה, כמו גם בהתאם ליצרן; בעת עריכת חישובי הכדאיות הכלכלית, יש להביא בחשבון שמלבד היותה פתרון אקולוגי ידידותי לסביבה, השימוש בה מאפשר חיסכון גדול בחשמל בתקציב הביתי, וכמובן – פחות זיהום סביבתי כולל הנובע מצריכת חשמל והפקתו. כמו כן, אין צורך להשקיע בחיבור שלה למערכת החשמל הביתית – ודבר זה חוסך סכומים נוספים שאינם מבוטלים. כל שיש לעשות הוא להציב את הנורות בגינתכם; אין צורך בידע מקצועי כדי להתקינן, אלא רק לפעול על פי הוראות היצרן או היבואן, ולהציב אותן בגינה בעיצוב הרצוי לכם. בנוסף, ניתן להעביר בקלות את גופי התאורה הללו ממקום למקום.
יתרון נוסף של תאורת גן סולארית הוא העובדה כי היא נטענת במשך היום על ידי אנרגיית השמש, ועם רדת החשיכה היא מתחילה להאיר מאליה, כך שאף נמנע הצורך לזכור לכבותה ולהדליקה כפי שיש לזכור בעת השימוש בתאורה חשמלית סטנדרטית.


את השימוש ההגיוני והיעיל בתאורה מסוג זה ניתן לראות מיושם כיום גם בשטחים ציבוריים ברחבי העולם, כתאורת רחוב או כתאורת כביש, תאורת גנים, ועוד. באופן ברור, הבחירה בתאורה סולארית לגינה הפרטית תהיה שדרוג משמעותי בעבורכם –מבחינה אישית ואף מבחינה סביבתית. בהחלט שווה מחשבה, בדיקה – ושילוב בגינה הביתית.
 

תגיות: תאורת חוץ
מאמרים נוספים:
אודות ריהוט גן מעץ
מסיבת קזינו מגניבה בגינה לכבוד השנה החדשה
יתרונות השימוש בתוכנה לריהוט הבית והגינה
ריהוט גן שמתאים לחורף